Barclay Deck Mount Tub Faucet with Risers & Hand Shower
Barclay Deck Mount Tub Faucet with Risers & Hand Shower is the finishing touch to your clawfoot tub. Featuring a timeless design with cross handles and a user-friendly hand shower with a wide elephant spout, this faucet is the ideal combination of form and function. As always, this faucet is constructed according to our meticulously high standards of quality craftsmanship. Choice of Polished Chrome, Brushed Nickel or Oil Rubbed Bronze finish.
Specifications
| Additional Dimensions | Hose: 59" |
| Brand | Barclay Products |
| Center to Center | 6" |
| Depth | 7 1/4" |
| Height | 17 1/2" |
| Material | Brass |
| Shipping | Usually Ships in 7-10 Business Days |
| Spout Reach | 7 1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 8 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like